Dynamický model prieskumov
Odhaduje latentnú podporu, trend, efekty agentúr a neistotu.
Aktualizované · posledný prieskum 21. 7. 2026
Metodika · model a jeho overenie
Priestorový holdout
1,81 p. b.
o 24 % lepšie než model bez afinít
Pokrytie intervalov
100 %
podiel predikcií vnútri dvoch smerodajných odchýlok
Prieskumov
4
za osem mesiacov, od troch agentúr
Nezhoda zdrojov
1,018
vzdialenosť komponentov v ALR jednotkách
Odhaduje latentnú podporu, trend, efekty agentúr a neistotu.
Stabilizuje riedke prieskumy minulosťou, inkumbenciou a silou blokov.
Spája zdroje bez falošného zužovania intervalov a trestá ich nezhodu.
Simuluje odozvu podielu na výdavky kampane na kalibrovaných archetypoch voličov.
Rozlišuje sentiment od podpory kandidáta, triedi témy a iróniu; bez živých dát zostáva diagnostickou vrstvou.
Jazykový model odpovedá za respondentov z 13 archetypov; rovnaký postup sa spätne testuje na voľbách 2022, takže chyba je merateľná. Po kalibrácii vstupuje do fúzie s váhou podľa tejto chyby.
Jeden analytik s pevným profilom (povaha, politologické, psychologické a historické rámce so zdrojmi) píše denný komentár; každé číslo v texte musí existovať v podklade a história pochádza iba z dát ŠÚ SR.
Prepočet prieskumov do aktuálneho poľa
Podpora odstúpených kandidátov sa prenáša s neistotou, nie zahadzuje.
Prevod na log-podiely
Log-podiely (ALR) zaručia, že podiely sa vždy sčítajú do 100 %.
Dynamický model s tlmeným trendom
Kalmanov filter odhaduje úroveň, trend a efekty agentúr aj zadávateľa.
Fundamentálny prior
Výsledok 2022, inkumbencia a sila strán v kraji podľa NR SR 2023.
Logaritmické spájanie mienok
logaritmické spájanie mienok (analytické). Nezhoda zdrojov interval rozširuje.
Rozklad na okresy a Monte Carlo
Okresné afinity a samostatná účasť; pravdepodobnosti z desiatok tisíc simulácií.
Model
1,81
p. b. MAE
Bez afinít
2,39
p. b. MAE
Zlepšenie
24 %
132 predikcií
| Prieskum | MAE | |z| |
|---|---|---|
| AKO 23. 2. | 4,20 | 1,03 |
| AKO 22. 4. | 4,94 | 1,02 |
| SANEP 18. 5. | 2,14 | 0,55 |
| FOCUS 9. 7. | 8,60 | 1,08 |
Po kalibrácii priemerné |z| 0,89 a 100 % predikcií vnútri 2 sd (prvá verzia: 1,94 a 61 %).
pb voči priemeru
| Agentúra | Prieskumov | Porvažník | Šimko | Soročinová |
|---|---|---|---|---|
| AKO | 2 | −1,92 | −0,22 | −0,07 |
| FOCUS | 1 | +4,60 | +1,31 | −0,13 |
| SANEP | 1 | −0,77 | −0,86 | +0,28 |
Odhad posunu v prospech objednávateľa
±0,0
v ALR jednotkách, smerodajná odchýlka 0,093
2 zo 4 prieskumov si objednal niektorý z kandidátov, zakaždým iný. Model preto odhaduje samostatný parameter: posun v prospech toho, kto prieskum zaplatil.
Odhad sa od prioru prakticky nepohol. Pri troch pozorovaniach sa viac tvrdiť nedá — a to je poctivá odpoveď, nie zlyhanie. Dôležité je, že parameter v modeli je: keby sa sponzorský efekt v dátach objavil, model ho zachytí namiesto toho, aby ho pripísal skutočnej zmene podpory.
menia víťazné scenáre najviac o 10 %
Všetkých 2 ponúk neprešlo kontrolou: nesprávne voľby, neúplný trh, chýbajúci verejný odkaz alebo záznam starší než 24 hodín. Kurzy treba odčítať nanovo.
| Kandidát | Jazykový model | Štatistický model | Rozdiel |
|---|---|---|---|
| Trnka | 49,0 % 37,0–61,0 | 45,1 % 33,8–56,7 | +3,9 p. b. |
| Porvažník | 29,0 % 18,0–42,0 | 27,1 % 17,8–38,8 | +1,9 p. b. |
| Šimko | 17,0 % 9,0–27,0 | 18,5 % 10,9–29,7 | −1,5 p. b. |
| Soročinová | 2,5 % 0,5–7,0 | 2,6 % 0,8–8,3 | −0,1 p. b. |
| Géci | 0,7 % 0,0–2,5 | 1,0 % 0,2–4,9 | −0,3 p. b. |
| Kodrazi | 1,8 % 0,2–4,0 | 0,9 % 0,2–3,3 | +0,9 p. b. |
Prečo tá vrstva nenesie hlavné číslo
Pásmo — jazykový model
13,1 p. b.
priemerná šírka 80 % intervalu
Pásmo — štatistický model
13,0 p. b.
z toho istého podkladu
Pomer
1,01×
porovnateľné pásmo
Užšie pásmo z tých istých dát je neoverená istota — preto váha 0 %.
Trnka zostáva miernym favoritom vďaka výsledku z roku 2022, postaveniu úradujúceho župana a tomu, že väčšina prieskumov ho drží nad 50 % medzi rozhodnutými, hoci najnovší FOCUS naznačuje podstatne tesnejší súboj. Porvažník má silnú stranícku podporu, vysokú kampaňovú aktivitu a v poslednom prieskume výrazne narástol, no jeho číslo pochádza od tímu, ktorý ho podporuje, preto som ho korigoval nadol. Šimko má stabilnú podporu koaličného bloku, ale slabší výsledok v novších prieskumoch; najväčšia neistota vyplýva z rozdielnych metodík, zadávateľov a nízkej účasti.
gpt-5.6-luna · účasť 40,0 % (model 41,5 %)
520 LLM respondentov z 13 archetypov voličov; prieskumy ani model nevideli.
| Kandidát | AI respondenti | Štatistický model | Rozdiel |
|---|---|---|---|
| Trnka | 49,6 % 46,1–53,6 | 45,1 % | +4,5 p. b. |
| Porvažník | 28,0 % 24,8–31,2 | 27,1 % | +0,9 p. b. |
| Šimko | 20,6 % 17,5–23,5 | 18,5 % | +2,1 p. b. |
| Soročinová | 1,8 % 1,2–2,4 | 2,6 % | −0,9 p. b. |
| Géci | 0,0 % 0,0–0,0 | 1,0 % | −1,0 p. b. |
| Kodrazi | 0,0 % 0,0–0,0 | 0,9 % | −0,9 p. b. |
Spätný test na voľbách 2022
Chyba AI respondentov
4,09 p. b.
priemer na archetyp a kandidáta
Krajský výsledok ako odhad
2,16 p. b.
rovnomerný odhad: 8,59 p. b.
Víťaz archetypu trafený
100 %
účasť: odhad 43,2 %, skutočnosť 39,7 %
Lepšie než rovnomerný odhad, horšie než krajský výsledok — validačnou bránou neprešli. Model výsledky 2022 pravdepodobne pozná, test je teda optimistický.
Účasť podľa AI respondentov 44,9 %, nerozhodnutých 12,6 %. Interval zachytáva len náhodnosť výberu respondentov.
profil, z ktorého vzniká denný komentár na úvodnej stránke
Analytik volieb do VÚC. Komentuje dianie v kampani a to, ako môže pôsobiť na voličov, cez politologické teórie, psychológiu voliča a porovnanie s minulými voľbami v kraji. Nie je to napodobenina žiadneho skutočného politológa. Komentár píše jazykový model (gpt-4.1-mini) s týmto profilom v piatich krokoch: dáta, kampaň a psychológia voliča, história, oponentúra vlastných záverov, komentár. Profil je verzia 1.3 a je uložený v kóde (providers/politolog.py), takže sa dá zopakovať.
Uvažuje v pravdepodobnostiach
Namiesto „vyhrá“ hovorí, aká je šanca a čo by ju zmenilo; chybu pripúšťa vopred.Opatrný pri príčinách
Odlišuje „stalo sa v rovnakom čase“ od „spôsobilo“. Kauzu nespája s pohybom podpory, kým to neukáže nový prieskum.Historik
Každý jav porovná s tým, čo sa v kraji stalo v rokoch 2022 a 2023.Psychológ voliča
Vysvetľuje, ako ľudia vnímajú správy a kandidátov, a pomenuje mechanizmus, nie iba výsledok.Nestranný
Nehodnotí kandidátov ako ľudí, neradí kampaniam a nepíše, koho voliť.Oponuje sám sebe
Pri každom závere hľadá najsilnejší protiargument.Komentátor, nie úradník
Píše priamo, s ironickým nadhľadom a pointou, rôzne dlhými vetami, občas v prvej osobe. Štipľavosť mieri na situáciu, dáta a ich medzery (starý prieskum, nezverejnené účty, rozpor zdrojov), nikdy na kandidátov ako ľudí. Každé tvrdenie opiera o konkrétny údaj z podkladu.politológia
psychológia voliča
história
Kde sa zobrazuje: Prehľad — veľké číslo a 80 % interval
Základom sú štyri zverejnené prieskumy. Tri z nich vznikli v čase, keď v hre ešte boli L. Gurbáľová a K. Hirman — ich podiely sa neodhadzujú, ale prenášajú podľa prenosovej matice s vlastnou neistotou. Nad prepočítanými prieskumami beží dynamický model s odhadom efektu jednotlivých agentúr a efektu zadávateľa.
Výsledok sa spája s fundamentálnym priorom (výsledok 2022, inkumbencia, stranícka sila v kraji) logaritmickým spájaním mienok — nie nezávislým zlučovaním, ktoré by neistotu neoprávnene zúžilo.
Tri zo štyroch prieskumov si objednal niektorý z kandidátov. Model to zohľadňuje samostatným efektom zadávateľa.
Metóda: docs/30-modely.md
Kde sa zobrazuje: Prehľad — percento pod hlavným číslom a mriežka sto výsledkov
Nie je to predpoveď, že kandidát vyhrá. Je to podiel simulovaných volieb, v ktorých vyhráva — tvrdenie o tom, ako často vyhráva vo svete, ktorý model považuje za možný.
Preto sa vedľa čísla zobrazuje aj mriežka sto štvorčekov. Diskrétna reprezentácia neistoty vedie k lepším rozhodnutiam než percento (Kay a kol. 2016; Hullman a kol. 2015): percento sa číta ako predpoveď výsledku, frekvencia ako šanca.
Metóda: docs/30-modely.md
Kde sa zobrazuje: Prieskumy — stĺpec „prepočítané“
Efekty jednotlivých agentúr sú pri troch agentúrach a štyroch prieskumoch silne zmršťované k nule a ich neistota je veľká. Napriek tomu je to najväčšia jednotlivá páka na výsledok: ktorej agentúre sa uverí, to určí, či je súboj tesný alebo rozhodnutý.
Tri zo štyroch prieskumov vznikli, keď boli v hre aj L. Gurbáľová a K. Hirman. Obaja medzitým odstúpili a podporili M. Porvažníka. Ich podiely — v máji spolu takmer 23 % — nemožno ani zahodiť, ani mechanicky pripočítať jednému kandidátovi.
Model preto použije prenosovú maticu s explicitným priorom a Dirichletovou neistotou: 58 % voličov Gurbáľovej a 68 % voličov Hirmana ide k Porvažníkovi, časť k Trnkovi (KDH bolo v roku 2022 súčasťou jeho koalície) a časť sa demobilizuje. Demobilizovaná časť znižuje efektívnu veľkosť vzorky — prieskum po prepočte teda váži menej než pred ním.
Metóda: docs/30-modely.md#zmena-pola-kandidatov
Kde sa zobrazuje: Stránka kandidáta — predikovaný podiel
Podiel vychádza z toho istého dynamického modelu nad štyrmi prieskumami, prepočítanými do aktuálneho poľa kandidátov, spojeného s fundamentálnym priorom.
Ak kandidát kandidoval už v roku 2022, model má k dispozícii jeho vlastný výsledok — najsilnejší jednotlivý prediktor. Pri prvokandidátoch takýto vzorec neexistuje a model sa opiera o blokovú príslušnosť, čo je slabšia opora a širší interval.
Metóda: docs/30-modely.md
Kde sa zobrazuje: Momentum — p. b. za týždeň
Model podpory je tlmený lokálny lineárny trend. Okrem úrovne (podiel hlasov) odhaduje aj sklon — rýchlosť zmeny — ako plnohodnotný stav s vlastnou neistotou. Preto sa dá povedať nielen „rastie“, ale aj s akou pravdepodobnosťou a o koľko.
Tlmenie je podstatné: nedampovaný trend by akýkoľvek krátkodobý pohyb extrapoloval až do dňa volieb. Polčas rozpadu momenta je 21 dní, takže po piatich týždňoch bez prieskumu je latentná zložka prakticky vynulovaná. To nie je slabina modelu — to je poctivé priznanie, že bez merania o smere pohybu nevieme.
Metóda: docs/30-modely.md#momentum
Kde sa zobrazuje: Mapa — podiely v okresoch
Pre každého kandidáta a okres sa odhaduje afinita — odchýlka od krajskej úrovne v log-mierke. Skladá sa z troch zdrojov: vlastného priestorového vzorca z roku 2022 (pre tých, ktorí už kandidovali), blokovej afinity strán z parlamentných volieb 2023 a efektu domáceho okresu.
Efekt domáceho okresu je kalibrovaný priamo na týchto voľbách: Viliam Zahorčák, primátor Michaloviec, získal v roku 2022 vo svojom okrese 38,8 % pri krajských 15,0 % a v susednom Sobrance 31,0 %. Ide teda o veľký efekt, ktorý presakuje aj do susedstva.
Priestorový model je jediná časť projektu, ktorá má skutočný out-of-sample test: predikcia okresu z krajského výsledku bez použitia dát toho okresu. Výsledok testu je v sekcii o overovaní vyššie.
Metóda: docs/30-modely.md#priestorovy-model
Kde sa zobrazuje: Nálada — sentiment, prominencia a prehľad tém
Text spracúva klasifikátor v troch úrovniach podľa toho, čo je dostupné: jazykový model, dotrénovaný SlovakBERT, lexikón. Keď vyššia úroveň nie je k dispozícii, systém ustúpi na nižšiu a povie to — nepredstiera výsledok, ktorý nemá.
Jazykový model vracia tón a postoj ako dve nezávislé osi. Veta „zase všetci útočia na X, ale ja ho budem voliť“ má negatívny tón a pritom vyjadruje podporu; lexikón sa na takej vete rozbije, pretože vidí len slová. Model zároveň označuje riziko irónie a mieru, nakoľko je kandidát témou textu, a nie len spomenutý medzi ostatnými.
Sentiment nie je volebná preferencia. Kandidát môže mať výrazne negatívny sentiment a zároveň rásť — negatívna pozornosť je stále pozornosť a v politike často mobilizuje vlastný tábor. Preto tieto čísla vstupujú do indexu momenta ako indikátor pozornosti, nie do odhadu podielu hlasov.
Zhoda klasifikátora s ľudským kódovaním zatiaľ nebola odmeraná. Kým nie je, je ktorýkoľvek graf nálady ilustráciou, nie meraním — a tak sa aj označuje.
Metóda: docs/50-validacia.md#sentiment
Kde sa zobrazuje: Prehľad — sparkline pozornosti; Pohyb — surové signály
Index vyjadruje, koľko ľudí meno kandidáta hľadalo, relatívne k ostatným. Nie je to preferencia. Kandidát, ktorého ľudia hľadajú po škandále, v tomto grafe rastie a v predikcii súčasne klesá.
Preto vstupuje do indexu momenta ako signálová zložka, ktorá je od latentnej oddelená a do odhadu podielov hlasov nevstupuje. Zamieňať pozornosť za podporu je najbežnejšia chyba pri čítaní kampane.
Zdroj je navyše vzorkovaný: každé stiahnutie dá mierne iné čísla, preto sa priemerujú tri dotazy.
Metóda: docs/20-datove-zdroje.md
Kde sa zobrazuje: Výdavky — celkové sumy aj rozpis položiek
Meta aj Google publikujú výdavky v pásmach (napríklad 100–499 €). Do modelu vstupuje geometrický stred pásma, nie aritmetický: rozdelenie skutočných výdavkov je zošikmené doprava, takže aritmetický priemer by sumy systematicky nadhodnocoval.
Denné záznamy sa v tabuľke zlučujú po týždňoch, podľa kanála, príjemcu a cielenia. Stĺpec „zázn.“ uvádza, koľko podkladových záznamov riadok zhŕňa — zlúčenie teda nič neskrýva.
Vonkajšia reklama je jediná časť dátovej vrstvy, ktorú nemožno automatizovať úplne — plochy treba fyzicky zaznamenať alebo odčítať z fotografií. Je to odhad z cenníkov, nie fakturovaná suma. Reklamné knižnice navyše pokrývajú len reklamu označenú ako politická; časť výdavkov kampaní takto označená nie je a v číslach chýba.
Metóda: docs/20-datove-zdroje.md
zmrazené pred voľbami raz týždenne a naposledy deň pred voľbami · záznam sa nikdy neprepisuje
Spätný test na voľbách 2022 je pre simuláciu AI voličov príliš priaznivý: jazykový model výsledok 2022 pravdepodobne pozná. Jediný test, ktorý vidieť nemohol, sú voľby 24. októbra. Predikcia sa preto pred nimi zapisuje s hashom SHA-256 a commitom kódu. Po voľbách sa každý záznam porovná s výsledkom a zmeria sa aj to, či simulácia AI voličov predikciu zlepšila alebo zhoršila.
| Zapísané | Trnka | Porvažník | Šimko | Šanca lídra | Váha simulácie | SHA-256 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 12. 10. T-12 | 39,7 %26–55 | 29,8 %19–43 | 20,8 %12–34 | 64 % Trnka | 23 % | 787365b64479…sedí |
| 5. 10. T-19 | 41,8 %28–57 | 30,5 %19–45 | 18,4 %10–30 | 68 % Trnka | 23 % | d6de46106dad…sedí |
| 28. 9. T-26 | 41,6 %28–56 | 30,4 %19–45 | 18,4 %10–31 | 68 % Trnka | 23 % | 7e035a29b37c…sedí |
Ďalší záznam 19. 10.; posledný bude deň pred voľbami. Medián a pod ním 80 % interval. Súbory sú v repozitári v priečinku data/preregistration; hash sa dá prepočítať z obsahu súboru.
len dáta známe k dňu T
Predpovede k T-90 … T-1 sa ukladajú a spätne neprepisujú. Po voľbách 24. 10. sa k nim doplní výsledok a ten istý výpočet vráti ostré skóre. Dovtedy je overená len časť reťazca.
Ablácie · čo pridáva ktorá vrstva
cieľ je prieskum, nie výsledok volieb
predpoveď k 6. 5. · z 1 prieskumu
chyba mediánu M0 11,0 · M2 8,6 pb
predpoveď k 26. 5. · z 2 prieskumov
chyba mediánu M0 7,4 · M2 6,2 pb
predpoveď k 20. 7. · z 3 prieskumov
chyba mediánu M0 8,7 · M2 6,4 pb
Kalibrácia (PIT)
Kde v predpovedanom rozdelení padla nameraná hodnota. Dobre kalibrovaný model má stĺpce rovnomerné; hrb v strede znamená príliš široké intervaly, hrby na krajoch príliš úzke.
M2: Intervaly sú príliš široké - model je zbytočne opatrný. Pri 13 hodnotách je to len orientačné.
Spočítané 16. 10. · kód 31d9b02 · konfigurácia 5184d11142840d31
SANEP 05/2026 · model 58 % a 68 %
| Prenos k Porvažníkovi | Trnka | Porvažník | Šimko |
|---|---|---|---|
| 40 % | 60,8 | 21,8 | 14,5 |
| 50 % | 59,1 | 24,2 | 14,2 |
| 58 % | 57,8 | 26,1 | 14,0 |
| 68 % | 56,1 | 28,4 | 13,7 |
| 80 % | 54,2 | 31,2 | 13,3 |
Prenos voličov L. Gurbáľovej a K. Hirmana k M. Porvažníkovi je expertný odhad (58 % a 68 %) s Dirichletovou neistotou.
Konverzia straníckej sily na podporu kandidáta 0.52 je odhadnutá z jediného prípadu (V. Zahorčák 2022).
Efekty agentúr sú identifikované predpokladom, že vážený priemer agentúr je nevychýlený. Pri troch agentúrach a štyroch prieskumoch je odhad silne zmršťovaný.
Účasť je modelovaná ako okresný vzorec z roku 2022 krát krajský multiplikátor s priorom 41,5 % (sd 3,8 p. b.).
Parametre agentového modelu (sila presviedčania, miera sociálneho vplyvu, vekové zásahy kanálov) sú expertné odhady ukotvené v literatúre, nie odhady z dát.
Predikcia zloženia krajského zastupiteľstva (57 mandátov v 11 obvodoch) sa nerobí. Neexistuje pre ňu žiadny verejný prieskum ani porovnateľný historický prediktor na úrovni jednotlivých kandidátov; model by bol nepodložený.
loglik
-19.448
iterations
10
n_observations
4
window_start
2026-02-06
pymc
PyMC nie je nainštalované; použitý analytický odhad.
tau_between
0
sd_pool_alr
0.8254
sd_between_alr
0.4377
sd_total_alr
0.9343
Váhy v spojení: polls 56 % · fundamentals 22 % · silicon 23 % · abm 0 % · llm_context 0 %